Ölmez Çiçeği - The M for me

Ölmez Çiçeği

WhatsApp Image 2022-04-22 at 00.04.29
ÖLMEZ ÇİCEĞİNİ TANIYOR MUSUNUZ?

Ölmez çiçeği, bilimsel ismi Helichrysum Italıcum’u yunanca “Helios” (güneş) ve “Krysos” (altın) kelimelerinden alır. Saplarında bulunan kitin benzeri bir madde sayesinde koparıldığında bile uzun süre solmadan kaldığı için ölmez çiçeği adını almıştır. Anadoluda  “Altınotu”, “Herdemtaze”, “Solmaz çiçeği” gibi isimlerle de anılır. Ölmez çiçeği hem tıbbi hem de elde edilen esansiyel yağı ile dermokozmetik amaçlarla kullanılmaktadır. Akdeniz ülkelerinin bol güneş alan bölgelerinde, kayalık veya kumlu zeminde yetişir. Diğer bir adı “Güneş otu” olan bu çiçek, güneşe çok fazla ihtiyaç duyar. En çok İtalya, İspanya, Türkiye, Portekiz ve Bosna Hersek’te yetişmektedir.

Ölmez Çiçeğinden buhar distilasyonu yöntemiyle elde edilen esansiyel yağ, açık sarı renkli ve altın tonlarındadır. Dermokozmetik ürünlerde kullanılan esansiyel yağın kalitesi, gördüğü güneş ve hasat zamanıyla da yakından alakalıdır.

Ölmez çiçeği esansiyel yağının cilt üzerinde kuvvetli anti-aging (yaşlanma karşıtı), antioksidan ve hücre yenileyici etkisi vardır. Ayrıca antimikrobiyal ve anti-enflamatuar (kızarıklık giderici ve yatıştırıcı) özelliklere sahiptir. Ölmez Çiçeği esansiyel yağının bu güçlü etkileri bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmıştır. Çok değerli aktif bileşenlere sahip olması nedeniyle cilt bakımı ürünlerinde en çok aranan doğal etken maddelerden biri haline gelmiştir.